Ana Sayfa > Aşk Testleri > Aşk Tanrısı Eros, Eros’un Hayat Hikayesi

Aşk Tanrısı Eros, Eros’un Hayat Hikayesi

Yazar: ask Tarih: 13 Kasım 2012

Eros Kimdir

 Eros yunan mitolojisinde aşk tanrısıdır. Yaramaz ve çocuksu duyguları ön planda olan bir tanrıdır. Aşk, aşık etme için yaratılmıştır. Eros’un bir çok hikayeleri ve hayatından bazı bölümler zamanla değiştirilmiştir. Insanlar ek yapa yapa bu güne kadar farklı bir şekilde gelmiştir. Hatta bazı kitaplarda Eros’u tamamen aşk düşmanı bir tanrı haline getirmişlerdir. Öncelikle şunu biliniz Eros aşk için yaratılmış bir aşk tanrısıdır. Aşk tanrısı Erosun hayatı ve hikayesini sizlere sunuyoruz.

 

İlkçağ’ın en eski metinlerinden itibaren karşımıza çıkan, evrensel birleşme ve üremeyi simgeleyen doğal güçtür. Hesiodos’a göre Eros, Khaos’tan sonra ortaya çıkan Gaia ve Tartaros’la birlikte ilk evrensel güçtür. Bazı anlatımlarda tanrı değil, ölümlü-ölümsüz arası bir varlık, yani cindir. Bir başka efsaneye göre Eros, Yoksulluk Tanrıçası Penia ile Bolluk tanrısının Poros oğludur. Bazı önemli efsanelerde de Afrodit ile Hermes’in oğlu olarak karşımıza çıkar. Anteros (Karşılıklı aşk) adıyla anılan Eros efsaneleri, Eros’un özündeki çok yönlülüğü dile getirmek için sonradan uydurulmuş olmalıdır.

Eros İlkçağdan itibaren hem şair, hem de ressam ve heykeltıraşların başlıca konularından biri olmuştur.Yunan mitolojisindeki başlangıçtaki evrensel güç ilkesinden giderek değişmiş, insanları oklarıyla kovalayan ve yaralayan, alaycı yaramaz ve hatta zaman zaman oldukça tehlikeli bir çocuk kimliğine bürünmüştür.

Tasvirlerin çoğunda Eros ya küçük, tombul, yaramaz kanatlı bir bebek ya da çok genç sırtında kanatları olan bir delikanlı olarak görülür. Delikanlı olarak gösterildiğinde ya da anlatıldığında, Eros’un tıpkı kelebek gibi kanatlı, uçan çok güzel bir genç kız olarak tasvir edilen Psykhe (ruh) adında bir sevgilisinden söz edilir. Eros ile Psykhe’NIN aşkını anlatan bir masal dilden dile dolaşır.

 

Aşk Tanrısı Eros’un Hikayesi

PSYKHE (Ruh) Milet kralının üç kızının en güzeli idi. Gerçekten o kadar güzel, o kadar alımlıydı ki herkes Afrodit’i bırakmış, ona tapınmaya başlamıştı. Afrodit tapınağının sunakları artık bomboştu ve herkes hediyelerini PSYKHE’ YE götürüyordu. Bu durumdan aşk tanrıçası Afrodit küplere biniyor, kıskançlığından çatlıyordu. İntikam almak için iş başa düşünce oğlu EROS’a gitti ve dünyanın en çirkin erkeğine aşık ederek PSYKHE’ YE cezasını vermesini istedi. EROS annesinin isteğini yerine getirmek için hemen yola koyuldu.

Aşk tanrısı Eros, savaş tanrısı Ares ve Afrodit’in oğludur. EROS annesi Afrodit gibi dünyaya güzellik ve neşe getirir, insanların gönüllerini aşk ateşi ile yakar, insanların mutluluklarını yada sonlarını hazırlardı. Sırtında bir çift kanadı vardı. Bu kanatlarla uçarak dünyayı dolaşır geçtiği yerlere çiçek kokuları saçardı. EROS ‘un elinde her zaman okları olurdu. Bu oklarla insanları kalplerinden vurur onları birbirlerine aşık ederdi.

PSYKHE ‘YI bulduğunda, çok gururlu olan ve kimseye aşık olmamakla övünen bu genç kızı, dünyanın en çirkin, en kötü erkeğine aşık etmeye niyetliydi ancak kalbini nişan alarak oku atmak üzereyken PSYKHE ‘NIN güzelliği aklını başından aldı. Onu başkasına aşık etmek isterken kendisi aşık olmuştu. PSYKHE ‘YI alıp sihirli bir saraya götürdü. Bu saray uyuyan bir ormanın ortasında kurulmuş, muhteşem fakat ıssız bir saraydı. Kanatlı güzel delikanlı gece karanlık düştükten sonra kendini göstermeden saraya giriyor ve sevdiği ile buluşuyordu. Sihirli sarayda bir insanın isteyebileceği her şey vardı. Fakat PSYKHE ‘NIN tek istediği kendisini deliler gibi seven bu delikanlının yüzünü görmekti. Fakat Eros bunu kabul etmiyordu, gece hep karanlıkta geliyor ve güneş doğmadan da gidiyordu, akşamları sarayda ateş ya da mum yakılmasını yasaklamıştı. PSYKHE ne kadar yalvarsa da fayda etmedi.

“Aşkımızın sırrını kalbinde taşıdığın sürece mutlu olacaksın” dedi EROS “Beni görmeyi aklından bile geçirme, kim olduğumu yada kimin oğlu olduğumu öğrenme, bilmeden tanımadan beni körü körüne sev..senden gizlenen şeyleri öğrenmeye çalışarak mutlu olma fırsatını elinden kaçırma.”Ve PSYKHE de bunu kabul etmiş. EROS ‘u görmeden kim olduğunu bilmeden körü körüne sevmişti. Birlikte çok mutluydular.

Gel zaman git zaman, PSYKHE mutsuz olmaya başladı, çünkü kocası onu bu altın kafeste mutlu etse de ailesini özlüyordu, onları görmek için çıldırıyordu. Bir gün kocasına bu isteğinden bahsetti, kocasıysa bir şartla gidip onları görebileceğini söyledi; PSYKHE’DEN bir şey yapmasını isterlerse onu yapmayacaktı. PSYKHE’NIN isteği karşılığında bu, çok kolay bir şarttı.

Ailesinin yanına gittiğinde hepsi onu özlemle karşıladılar. Hepsi birbirini çok özlemişti, onu çok merak etmişlerdi, bir sürü sorular soruyorlardı ve duyduklarıyla dehşete düşüyorlardı. PSYKHE, kocasını sadece geceleri yanında bulduğunu ve asla yüzünü göremediğini ama çok iyi kalpli bir insan olduğunu ve onu çok sevdiğini anlatınca kız kardeşleri kıskançlıktan çatlarken, gayet fesatça bir fikir ürettiler; belki de PSYKHE’NIN kocası gerçekleri saklamaya çalışan bir canavardı ya da o kadar çirkindi ki bundan çok utanıyordu… Fesatça fikirlerinin ardından, PSYKHE’NIN kafasını bir sürü sorularla doldurdular ve ona bir gece kocası uyurken bir hançer alıp mum ışığında bakmasını söylediler.

PSYKHE eve döndüğünde aklını bu sorular kemiriyordu ve akşam merakına yenik düştü, kocası uyumuşken eline bir mum, bir de canavarsa ve uyanıp saldırırsa diye hançer alıp kocasının yüzüne doğru eğildi. Güllerle kaplı bir yatakta yatan dünyanın en yakışıklı, en mükemmel erkeğini, kocaman beyaz kanatlarını ve yanında duran bir okla yayları gördü. Kocası aşk tanrısı, EROS’TU. PSYKHE adeta büyülenmişti ve kocasına bir kez daha aşık olmuştu. Bakarken, elindeki mumu unuttu ve dalgınlığından mumdan kızgın bir damla EROS’ UN kanatlarına damladı. Damlanın verdiği sıcaklıkla uyanan EROS, ondan istediği tek şeyi de yapmayan PSYKHE’YI görünce hayal kırıklığına uğradı ve pencereden uçarak onu terk etti.

Psyche ne yapacağını şaşırdı, teker teker tüm tanrılara gidip Eros’u ona geri dönmesi için ikna etmelerine yalvardı, fakat EROS Olimpos Dağı’nın tepesinden PSYKHE’YI sadece seyrediyordu, onu hala çok seviyordu fakat yaşattığı hayal kırıklığını unutamıyordu. Psyche, son şansı olarak kendisinden nefret ettiğini bildiği Afrodit’e yalvarmaya gitti. Afrodit ise onu soğuk ve düşmanca bir gülümseyişle karşıladı, ve onun iyi bir eş olup olamayacağını test edeceğini söyledi ( kaynana ). PSYKHE’ YE yapmadığını bırakmadı, önce bir sürü tahılın içinden tane buğdayları ayırttı (neyse ki karıncalar yardımına koştu), sonra da gidip altın koyunların tüylerini kırpmasını istedi ( bu vahşi koyunları kırpması ve yünlerini eğirmesi için çoban yardımcı oldu ve öğlen hepsini kavalıyla uyuttu ). Son olarak da Hades’in karısı Persephone’den büyülü makyaj kutusunu almasını ama ne olursa olsun kutunun içine bakmamasını söyledi. Maalesef PSYKHE bir kez daha merakının gazabına uğradı ve zor da olsa alabildiği kutunun içini açıp baktı, kutunun içindeyse gözle görülebilir bir şey yoktu; sadece ölüm uykusu.

PSYKHE orada uyuyakaldı ve nefes alışı durdu. Bunu gören Zeus daha fazla dayanamadı, EROS’U yanına çağırdı ve buna bir son vermesini, artık onu affetmesini söyledi. EROS, gidip PSYKHE’YI alıp Olympos Dağı’na getirdi. Zeus’un önünde PSYKHE’ YE önce ambrosia içirip ölümsüzlüğe kavuşturdular, sonra da PSYKHE ile Eros evlendi. Tanrı ve tanrıçaların arasında sonsuza dek mutlu yaşadılar.

 

Aşk Tanrısı Eros’un hikayelerinin bir çoğu uydurmadır. En gerçekci bilinen kaynaklara göre bu hikayedir. Eğer Eros hakkında yada Yunan Mitolojisinde geçen Aşk hikayelerini merak ediyorsanız bunu bizlere yorum atarak belirtiniz. Bizde Aşk hikayelerini sizlere hazırlar ve sunarız.

sponsorlu bağlantılar


Etiketler
Yorum Alanı

8 Yorum Yapılmış!

gürol ylmaz

Şub 17, 2013

Süpermiş hikaye ya

Cevapla

melike incedayı

Mar 15, 2013

süper yani eros gerçekmi değilmi merak ettim

Cevapla

deniz gülhayat

Nis 17, 2013

Çok süper

Cevapla

aybike tosun

Nis 19, 2013

çok gzl bir aşk hikayesi böyle bir aşşkım olsun isterdim yani o beni bn onu sewiyorum

Cevapla

ayşe özer

Nis 23, 2013

ayyyy eros bi gün gelip bizi kalbimizden vurmadı ki birine aşık olalım :D <3

Cevapla

AZRA ZEREN AKER

Nis 24, 2013

Çok ilginç bir hikaye ama güzeldi .Çok heyecan verici idi

Cevapla

bu benim farkim

May 21, 2013

eros beni coktan vurmus

Cevapla

gönül dağı

Haz 12, 2013

aşk bir nimettir.kime gelip çatacağı bilinmez.aşk tanrı ise dilediğine fakat kalbinin güzelliğine göre gelip konabilir.değerlendiremedin mi çile dolu bir serüven başlar.tabiiki insanların çakma doldurma akılları aşkı değerlendirmesine müsaade etmez.efsanelerde bile bu böyledir.demekki tüm aşklar binlerce senedir sağdan soldan sokma akıllarla lezzetlerini yitirmektedir.kalbini dinleyen kazanır.aslında benim bildiğim tek bir şey vardır.AŞK ŞİFADIR.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


En Popüler Testler
aşk macera Aşk Testi | Maceracı mısın?

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, macera testi ile karşınızdayız.

Aşk Sevgi Sevgilimle ne kadar uyumluyum

Aşkınızla ne kadar uyumlu olduğunuzu, sevgilinizle ne kadar uyumlu olduğunuzu öğrenmek için size testler sunmaktayız.

özg üven aşk testi Özgüven sana ne kadar yakın?

Özgüven sana ne kadar yakın?
Kendine güven insanlarla olan ilişkilerde oldukça önemli.

ask-olcer Aşk Ölçer

Aşk ölçer testi ile aşkınızı ölçebilirsiniz. Yapmanız gerekenler çok basit.

kiskanclik Kıskançlığı abartırsanız sevgiliniz delirir mi?

Her ilişkide olduğu gibi gündemimiz bu gün “kıskançlık”.

aşk mantık Mantıklı mısın, duygusal mı? | Aşk Testi

Sen aşkta kalbinin sesini mi yoksa aklının söylediklerini mi dinlersin? duygusal biri misin? yoksa mantık senin için dah

aşk tavlanma test Aşk Testi | Kolay tavlanıyor musun?

Merhabalar, tavlanma üzerine bir aşk testi hazırladık.

aşk testi Sevgilin ilişkinizde ne kadar dikkatli?

Sevgilin ilişkinizde ne kadar dikkatli? Aşk Testi
Birlikteliklerde önem verilen konuların başında sevgilinin özel günler

Benzer Aşk Testleri